top of page

Психологічна служба має на меті:

психологічно сприяти формуванню пізнавальної активності дітей дошкільного віку;

психологічно формувати у вихованців свідоме відношення щодо питань безпеки життєдіяльності та захисту здоров'я;

психологічно супроводжувати підвищення педагогічної та психологічної грамотності педагогічних працівників й батьків через розширення їхнього світогляду та усвідомлення власних виховних позицій.

Основними напрямками роботи психологічної служби ЗДО є психодіагностичний, консультативний, корекційно-розвивальний, просвітницький, організаційно-методичний.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН ПСИХОЛОГ?

Можна сказати, що до психологів всі вже звикли. Ці фахівці допомагають вирішувати особистісні проблеми, проводять психологічне тестування, тренінги, навчальні ефективно спілкуватися і вирішувати конфлікти, складають психологічні портрети і характеристики і багато чого іншого. Але все це стосується, в першу чергу, дорослих людей.

А чим же займаються дитячі психологи? У яких ситуаціях батькам може бути корисна, а в яких просто необхідна консультація цього фахівця?Якщо є якась тривога за свого малюка, візит до психолога допоможе розібратися з ситуацією і з емоційним станом дитини об'єктивно. Виявити причини виникаючих труднощів, якщо вони є. Врешті-решт, адже не вважається чимось негожим відвідувати стоматолога для перевірки і необхідної профілактики. Чомусь про психологів ж іноді зберігається така думка, що візитом до цього фахівці підтверджують свою «ненормальність». Це, звичайно ж, не так: психолог, взагалі, за визначенням, працює тільки з психічно здоровими людьми.

Інший випадок виникнення необхідності звернутися до дитячого психолога часто співпадає Капризи, агресія, впертість дитини - і почуття безпорадності у батьків. Цілком природна реакція - звернутися до фахівця. І це справді може допомогти. Психолог допоможе розібратися в суті виниклих труднощів, підкаже виховні прийоми, а при необхідності позайматися з дитиною, щоб допомогти йому подолати непростий період.

Що роблять дитячі психологи?

Психодіагностика

Будь-який психолог володіє досить великим набором психодіагностичних засобів та методик. Їх мета - визначити об'єктивний стан людини, виділити його причини, а також оцінити рівень розвитку тих чи інших психічних процесів (пам'яті, уваги, мислення і т.д.). Якщо для дорослих часто використовуються тестові методики, відомі багатьом, то в арсеналі дитячого психолога звичайно це особливі методики для дітей. Фахівець може попросити вашої дитини щось намалюват. Може пограти з ним в захоплюючу гру - насправді ж за допомогою цих процедур збере необхідні дані.

Розвиваючі заняття

За допомогою розвиваючих психологічних ігор фахівець допоможе розвинути у дитини різні необхідні навички і якості. Увага, пам'ять, посидючість, логічне та образне мислення - в арсеналі дитячого психолога розвиваючі ігри для самих різних віків. Найчастіше, що розвивають психологічні заняття проводяться відразу з групою дітей, і в такому випадку дитина також вчиться спілкуватися з іншими дітьми, сприймати соціальні норми.

Корекційно-відновлювальна робота

За наявності у дитини серйозних емоційних або особистісних труднощів може знадобитися спеціально організована психотерапевтична робота. Це можуть бути заняття на зняття тривожності, страхів, на підвищення самооцінки, на зняття агресивних тенденцій. Дитяча психотерапія може знадобитися, якщо дитина пережив сильний стрес - Втрату близьких, фізичний або психічний насильство і т.п.

Методи, що застосовуються в дитячій психотерапії, різноманітні. Наприклад, для зовсім маленьких дітей дуже дієвим методом виявляється так звана пісочна терапія (спеціально організовані заняття з піском). Для дітей старшого віку дуже ефективна буває казкотерапія (Заняття з застосуванням спеціальних психотерапевтичних казок як готових, так і складаються в ході взаємодії дитини з психологом). Гра, малюнок, казка - всі знайомі і цікаві для дитини предмети і заняття стають в руках спеціаліста потужним засобом допомоги.

Консультування батьків

У психологів є така відома аксіома «Проблеми маленьких дітей - це проблеми батьків». І це насправді так. При уважному розгляді причини всіх дитячих труднощів перебувають у сімейних проблемах і конфліктах, неадекватності стилю виховання і т.д. Тому часто виходить так, що для вирішення проблеми дитини досить батькам самим розібратися в причинах і змінити щось у своїй поведінці, в ситуації, навколишнього дитини.Психолог на консультації допоможе вам побачити себе з боку, об'єктивно оцінити свої методи виховання. Гарний психолог ніколи не буде судити або дорікати вам за що б то не було. Він просто дасть вам у руки нові, більш ефективні інструменти виховання, розповість більше про вікові особливості малюка. Наступним напрямком роботи є просвітницький– виступи на батьківських зборах, та розміщення цікавої психологічної інформації у інформаційних куточках та на веб-сайті ЗДО.

Проект "Коло турботи. Психологічне здоров'я кожної родини" пропонує батькам звертатися на  гарячу лінію психологічної підтримки

 

Якщо ваша дитина

• лякається сирени чи гучних звуків;

• розфокусована і не може пристосуватися до нового місця;

• боїться відійти від вас навіть на крок

 

телефонуйте

0800331391

та отримайте професійну консультацію дитячого психолога.

Щодня з 16:00 до 20:00

 

                                   Шановні батьки, зверніть увагу!

 

     Інформаційно-ресурсний центр «Дитинство без насильства», створений в рамках проєкту «Дитинство без насильства – покращення системи захисту дітей у Східній Європі», який впровадив Український фонд «Благополуччя дітей» за сприяння OAK Foundation, з метою захисту дітей від різних видів насильства.  Ресурсний центр,  розробив матеріали для обізнаності батьків з правилами спілкування дітей в соціумі, які розширять знання та компетентність, зроблять дитину обачнішою, допоможуть подолати в разі потреби психологічні перепони й бути відвертою з батьками в разі складних ситуаціях. 

 

Якщо вам потрібна порада чи підтримка, звертайтеся до фахівців Фонду.

https://childfund.org.ua/

 

Уроки для батьків:

1.«Про сексуальне насильство над дітьми»

https://www.youtube.com/watch?v=0KJYrhqfBrk;

2.«Як дітям визначити та захистити особисті кордони»

https://youtu.be/GIUB83IaJcw;

3.«Як дітям зберегти та захистити своє тіло»

https://youtu.be/cOqH6KAJ4U8;

5.«Як дітям відрізнити та захистити себе  від  «поганих»  секретів»

https://youtu.be/KUCJRHLmdII;

6«Як дітям застосовувати та захистити своє “Ні”»

https://youtu.be/ar7zP5MU1fw;

6.«Як дітям діяти та кому довіряти щоб себе захистити»

https://youtu.be/XNsyqc3gQts

 

 

   Матеріали, які ви відкриєте, це адаптоване видання наших сінгапурських колег, що вдало доповнюють програму Українського Фонду «Благополуччя дітей» - «Навчіть дитину захищатися» ( схвалена Міністерством освіти і науки України у 2015 р.) Ці матеріали допоможуть навчити дітей 4–6 років захиститися від сексуального насильства.

 

https://childfund.org.ua/Uploads/Files/books_pdf/Kidzlive_booklet_2019_ukr.pdf

 

Мультфільм для дітей:

 

   “Хаппі та її суперсила”- перший мультфільм в Україні про безпеку дітей онлайн.               

https://www.youtube.com/watch?v=6iI77X1hoIw

 

 Ця історія - ідеальний початок для обговорення безпечного використання інтернету з дітьми старшого дошкільного віку. Переглядайте та обговорюйте разом із дітьми.

Організація процесу підготовки дитини до школи

      Перехід   дитини  з  дитячого   садка  у   школу   є

переломним  та  важливим   етапом   її   життя, який

пов'язаний  не  тільки  з   відкриттям  у  собі   нових

можливостей,  але  й   з   новими   проблемами    та

вимогами,  які  постають  перед  дитиною з  початком

навчання.  Більшості   дітей  це   додає    піднесеного

настрою, відчуття виходу на новий життєвийщабель,

іншим   вселяє    ностальгію  за   звичним  життям  у

дитячому   садку,   частопороджує   стресові  стани.

Тому  дуже  важливо,   підготувати  дитину до нової

соціальної ролі,  допомогли  усвідомити  все те, що

чекає  дитину у школі.  Не  менш  важливо,  щоб   із

перших днів перебування в школі вона на конкретних

реаліях переконувалася в цьому. Все це можливе за дотримання принципу наступності дошкільної та початкової освіти.

    Одне з першочергових завдань сім’ї – забезпечити загальну підготовленість дитини до школи. Вона полягає в тому, щоб сприяти її нормальному фізичному та психологічному розвитку, виробленню санітарно-гігієнічних навичок, умінь самообслуговування і побутової праці.

    Значне місце у родинному вихованні має зайняти процес налаштування дитини на школу, на серйозну навчальну працю, тобто формування її психологічної підготовленості до навчання. Батькам треба пам’ятати, що головним у цій роботі мають стати найрізноманітніші засоби заохочення, а не примусу. Виховну роботу слід будувати на перспективі радісного очікування дня, коли малюк стане школярем; переконувати, що навчання в школі – це серйозна праця, в результаті якої дитина пізнає багато нового.

Важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання у майбутніх школярів почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися (безперечно, з урахуванням вікових особливостей дитини); формування правильних моральних засад, що передбачає виховання товариськості, готовність поділитися, поступитися, прийти на допомогу іншим.

Що таке шкільна зрілість? Традиційно виділяють три аспекти шкільної зрілості: інтелектуальний, емоційний і соціальний.

Інтелектуальна зрілість для віку 6-7 років – це вміння виділяти фігуру із тла, відтворювати зразок, здатність концентрувати увагу, встановлювати зв’язки між явищами і подіями, логічно запам’ятовувати, а також розвиток тонких рухів руки і їх координації.

Емоційна зрілість – це здатність до ослаблення безпосередніх, імпульсивних реакцій і вміння тривало виконувати не дуже привабливу роботу, тобто розвиток довільності поведінки.

Соціальна зрілість – це наявність у дитини потреби у спілкуванні з однолітками й уміння підкоряти свою поведінку законам дитячих груп, здатність приймати роль учня, уміння слухати і виконувати вказівки вчителя. Отже, за основу готовності до школи приймається необхідний рівень розвитку дитини, без якого вона не може успішно навчатися у школі.

   Батькам слід пам’ятати, що не кожна дитина може піти до школи й успішно навчатися. Річ у тім, що шлях розвитку кожної дитини індивідуальний. Хтось починає раніше за інших ходити, але потім довго не говорить, хтось, навпаки, не вміє усміхатися, зате починає говорити цілими фразами і добре запам’ятовує букви. Тому до шкільного віку діти мають різний багаж досвіду – знання, уміння, навички, звички. Безсумнівно, що згодом кожна з них навчиться читати і рахувати і навіть стане грамотною, але до моменту вступу до школи важливіше мати не певні сформовані навички, а здатність сприймати і засвоювати новий матеріал, тобто здатність дитини до навчання.   

ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНІХ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

  1. Не залякуйте дітей школою, адже це призведе до небажання дитини йти туди. Особливо небезпечним це є стосовно боязких, невпевнених у собі дітей.

  2. Виявляйте цікавість до індивідуальності дитини, її внутрішнього світу.

  3. Суворість і доброзичливість у вихованні дітей повинні бути помірними.

  4. Сприяйте добрим взаєминам вашої дитини з однолітками, адже за їх відсутності виникають напруженість і хвилювання, що призводить до появи відчуття неповноцінності, агресивності. У дитини може сформуватися негативне ставлення до дітей, до школи.

  5. Головну увагу при формуванні невимушеності і спілкуванні з дорослими приділяйте сюжетно-рольовій грі (гра в школу, роль учителя).

  6. Для формування адекватного рівня спілкування і взаємодії дитини з однолітками використовуйте ігри, за правилами яких діти змушеніу згоджувати власні дії для виконання спільного завдання.

  7. Для формування внутрішньої позиції дитини, розвитку її адекватної оцінки та самооцінки, використовуйте режисерські ігри, у яких носія-ми ролей є іграшки (ляльки, тварини). Дитина сама створює і реалізовує сюжет гри, одночасно виконуючи різні ролі.

  8. Для формування навчальної діяльності застосовуйте дитяче експериментування, під час якого діти «відкривають» нові сторони та якості об'єктів, нові знання сприяють появі нових питань.

«Тест «Чи готова ваша дитина до школи?»

Якщо бажаєте, можете перевірити готовність вашої дитини до навчання в школі.

За кожну відповідь «майже завжди» нарахуєте 4 бали, «іноді» — 2 бали, «ніколи» — 0 балів.

1. Чи володіє дитина поняттями «правий/лівий», «великий/малий», «у/із»?
2. Чи здатна дитина класифікувати, наприклад: речі, що можуть котитися, і речі, що котитися не можуть?
3. Чи може дитина вгадати кінцівку нескладної історії?
4. Чи може дитина назвати більше половини алфавіту?
5. Чи виявляє дитина до чого-небудь підвищений інтерес, чи є у неї хобі?
6. Чи легко дитині відповідати на запитання дорослих? Чи виявляє увагу, коли хтось із нею розмовляє?
7. Чи може дитина пояснити призначення різних речей: щітки, праски, холодильника та ін.?
8. Чи чітко дитина вимовляє слова?
9. Чи знає свою адресу і номер телефону?
10. Чи відчуває дитина себе особистістю, яка багато що може?
11. Чи здатна дитина працювати самостійно, змагатися у виконанні завдання з іншими дітьми?
12. Чи включається дитина в гру інших дітей, чи ділиться із ними?
13. Чи може дитина слухати інших, не перебиваючи?
14. Чи здатна дитина посидіти спокійно протягом 25— 30 хвилин?
15. Чи здатна дитина зосередитися хоча би на 10 хвилин, щоб виконати одержане завдання?
16. Чи може дитина розрізняти літери і короткі слова, наприклад «з/с», «л/м», «біб/дід», «кіт/рік»? Чи спроможна Вона розрізняти слова, що розпочинаються з різних звуків, наприклад, «ліс/ріс»?
17. Чи здатна дитина розкласти по порядку (у заданій послідовності) серію картинок?
18. Чи може дитина самостійно скласти пазл із 15 елементів?
19. Чи може дитина сформулювати головну думку запропонованого малюнка, скласти стислу послідовну розповідь по кількох малюнках?
20. Чи уважно дитина слухає, коли їй читають уголос? Чи розуміє зміст того, про що їй читають?
21. Чи ставить дитина запитання про слова й інші друкарські знаки?
22. Чи вміє дитина користуватися фарбами, пластиліном, олівцями,ножицями?

Результати тесту:

0—28 балів: Рівень готовності дитини до школи особливо низький.
30—42 бали: Рівень готовності дитини до школи низький.
44—56 балів: Рівень готовності дитини до школи нижче за середній.
58—66 балів: Рівень готовності дитини до школи середній.
68— 76 балів: Рівень готовності дитини до школи вище за середній.
78—86 балів: Рівень готовності дитини до школи високий.

88 балів: Рівень готовності дитини до школи особливо високий.

5665120a56eea573f994-1_edited_edited_edi
bottom of page